Aromatyczne olejki w natarciu

Latem ciepłe powietrze nasycone zapachami wonnych, kwitnących, zielonych roślin, a więc bogate w lotne olejki eteryczne, wymaga bardzo starannego doboru zapachów i naturalnych olejków. W ciepłej aurze, a czasem upale, przyjemniejsze są zapachy delikatne. Ta zasada dotyczy tak perfumowania jak i aromaterapii.

Stosujemy wody toaletowe, aromatyczne i perfumowane w miejsce perfum, a więc najbardziej stężonych ekstraktów substancji zapachowych. Przeważać mogą zapachy świeże, cytrusowe (bergamotka, grejpfrut, mandarynka, limetka), kwiatowe (róża, drzewo różane, neroli), jak ziołowe i leśne. Natomiast unikać powinniśmy ciężkich nut paczulowych, sandałowych, wetiwerowych, kadzidłowca. Z lekką duszą i w letnich ubraniach, źle będziemy czuć się w „ciężkich” perfumach na opalonej skórze. Muśnięcie skóry wodą różaną nada jej delikatny letni zapach lata. Podobnych wrażeń dostarczy lekka woda perfumowana Larendogra z ziołową nutą olejku rozmarynowego (propozycja dla pań)  i Cardamon z nutą korzenną olejku kardamonowego (dla panów) odpowiadającą letniej aurze i letnim nastrojom. Perfumowanie skóry latem, od samego rana, szczególnie jeśli idziemy na plażę lub przebywamy w ogrodzie nie jest wskazane, gdyż większość wyrobów perfumeryjnych wszystkich marek zawiera olejki z grupy cytrusów, które pod wpływem promieni słonecznych mogą być fototoksyczne. Perfumujemy skórę wychodząc w letni wieczór na kolację, spotkanie.

 Owocowe zapachy mogą towarzyszyć nam nie tylko latem, ale również przez cały rok. Kilka kropli olejków eterycznych dodanych do miseczki kominka aromaterapeutycznego poprawi nasze samopoczucie także podczas zimy lub deszczowej jesieni. Olejek grejpfrutowy złagodzi stres, napięcie nerwowe, a nawet migrenowe bóle głowy, pomarańczowy pomoże w depresji, lękach i bezsenności, cytrynowy natomiast będzie skuteczny przy przeziębieniach, katarze, nadciśnieniu i ociężałości umysłowej. W kolekcji owocowych olejków dostępnych w wybranych sklepach zielarskich (również online), czy aptekach znajdziemy także olejek mandarynkowy o łagodnym zapachu, który doskonale komponuje się z innymi olejkami oraz olejki: limetkowy i bergamotowy wyciskany ze skórek hiszpańskich owoców bergamotki.

Korzystajmy, zatem z wszelakich dobrodziejstw otaczających nas owoców. Szczególnie latem, kiedy stragany placów targowych uginają się pod ich ciężarem, a powietrze przenikają aromatyczne zapachy. To prawdziwe, smakowite i bardzo zdrowe dary natury, które pod różnymi postaciami mogą towarzyszyć nam przez cały rok.

WAŻNE!
Nie stosuj nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę
Po zabiegu z użyciem soku lub olejków z owoców cytrusowych nie wystawiaj skóry na działanie promieni słonecznych oraz lamp UV.

 

Podobny materiał:

Inne spojrzenie - wody perfumowane Wittchen


Tekst i zdjęcia: materiały prasowe dr Beta