Biografia Ingrid Bergman już w księgarniach!

Ingrid Bergman była jedną z największych i najwspanialszych gwiazd w Hollywood. Zagrała w ponad pięćdziesięciu filmach, choć widzom najbardziej zapadła w pamięć jej rola w legendarnej „Casablance”. Trzykrotnie odbierała statuetkę Oscara. U szczytu kariery została bohaterką głośnego skandalu, jakim był związek z reżyserem Roberto Rosselinim. W polskim tłumaczeniu ukazała się właśnie biografia Ingrid Bergman autorstwa Charlotte Chandler.

Ingrid Bergman była już gwiazdą w Szwecji, kiedy zauważył ją David O. Selznick i sprowadził do Hollywood, gdzie szybko stała się najbardziej kasową aktorką na świecie. Jednak do najbardziej spektakularnego wydarzenia w jej życiu doszło poza ekranem, kiedy pojechała do Włoch kręcić film i rozpoczęła namiętny romans z reżyserem Roberto Rossellinim. Z powodu skandalu, jaki wywołał jej nowy związek, została wygnana z Ameryki, wykluczona ze środowiska Hollywoodu, oczerniona przez dziennikarzy, potępiona przez kościół i skrytykowana w amerykańskim senacie – i odseparowana od swojej małej córki. Mogła kręcić filmy wyłącznie z Rossellinim.

Słowami osób, które ją znały, Charlotte Chandler opisuje życie Bergman przed, w trakcie i po skandalu. Ingrid Bergman wspominają między innymi Alfred Hitchcock, George Cukor, Sidney Lumet, Cary Grant, Gregory Peck, Greta Garbo i Liv Ullmann. Chandler rozmawiała również z Roberto Rossellinim; ich córkami bliźniaczkami, Isabellą i Isottą Ingrid; synem Rosselliniego, Renzo; córką Ingrid, Pią Lindstrom; oraz wieloma innymi osobami. Dzięki tym zwierzeniom „Ingrid Bergman” jest najbardziej wnikliwą i odkrywczą książką, jaką kiedykolwiek napisano o charyzmatycznej legendzie Hollywoodu.

"Podczas lektury biografii Ingrid Bergman płakałam ze smutku i radości. W swojej książce Charlotte Chandler pokazała, jakimi pięknymi ludźmi byli moi rodzice, i jakimi nadal są." Isabella Rossellini

"Nigdy nie zapomnę Roberto [Rosselliniego] ani pięknej Ingrid Bergman. Niech żyje „Ingrid Bergman”, nowa książka Charlotte Chandler, która ożywiła ich ducha." Michelangelo Antonioni

Charlotte Chandler jest autorką wielu biografii reżyserów i aktorów, między innymi Groucho Marxa, Federico Felliniego, Billy’ego Wildera, Alfreda Hitchcocka, Bette Davis, Joan Crawford, Marleny Dietrich, Mae West i Katharine Hepburn. Jest członkinią zarządu Film Society of Lincoln Center (Stowarzyszenie Filmowe Centrum Lincolna) i aktywnie działa na rzecz zachowania dziedzictwa filmowego.

Kategoria: Biografie, wspomnienia
ISBN: 978-83-7839-385-6
Tytuł oryginału: Ingrid Bergman, a Personal Biography
Data wydania: 06.11.2012
Format: 163mm x 234mm
Liczba stron: 336
Cena: 39,90 zł
Oprawa: twarda
Tłumaczenie: Monika Szczęsny
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

 

Tekst i okładka: materiały prasowe