Ekologiczne pranie w orzechach

Cera dojrzała podobnie jak skóra dziecka czy alergika potrzebuje odpowiednio łagodnych środków myjących. Niezwykle istotne jest także to w czym pierzemy. Wyprana odzież stykając się z naszą skórą, oddaje jej część chemii zawartej w użytym proszku. Poznaj naturalny, orzechowy sposób na pranie!

Orzechy piorące pochodzą z Indii i Nepalu. W tych krajach są traktowane jak naturalny środek piorący już od kilku wieków. Orzechy te rosną na drzewie Sapindus Mukorossi, mają 2-3 cm średnicy. Są złote, jasnobrązowe lub pomarańczowe.

Mydło z drzewa


fot. Flickr.comOrzechy z drzewa Sapindus Mukorossi zbierane są ze względu na saponinę, która jest naturalnym mydłem. Orzechowce te owocują dopiero po 10 latach od zasadzenia, ale za to dają plon przez następnych 90 lat. Orzechy zbiera się we wrześniu i październiku, a następnie suszy się je. Gdy wyschną ciemnieją, stają się brunatne oraz robią się twarde. Następnie wyjmuje się z nich pestkę, która jest bezwartościowa. Jedynie łupina orzecha jest środkiem myjącym i piorącym.

Saponina stanowi około 15 procent łupiny. Jest to środek o właściwościach nie tylko myjących, ale również insektobójczych.

Co można w nich prać?

Orzechy piorące nadają się do prania zarówno tkanin białych, jak i kolorowych. Można je stosować do każdego rodzaju tkanin, nawet delikatnych jak wełna czy jedwab. Orzechy drzewa Sapindus Mukorossi mogą być stosowane we wszystkich temperaturach wodnej kapieli czyli od 30 do 90 stopni Celsjusza. Podczas prania orzechy te nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji, nie zanieczyszczają środowiska.

Wodę po praniu w orzechach możesz powtórnie wykorzystać, np. do podlewania ogrodu czy kwiatków.
Pranie w orzechach jest wskazane dla osób z alergią oraz problemami skórnymi np. łuszczycą.


Inne zastosowania

Wykonując esencję z orzechów możesz zastosować ją jako uniwersalny środek myjący do, np. wanny, umywalki, podłogi, blatów, okien i innych.

Aby wykonać esencję przygotuj orzechy i wodę w proporcji 1:4. Na wolnym ogniu duś orzechy przez ok. 10 minut. Uważaj, gdyż w trakcie gotowania mieszanina może kipieć i pienić się. Następnie odstaw środek do wystygnięcia, potem zmiażdż orzechy i całość przecedź przez sito.

Warto dodać, iż pranie i czyszczenie domu za pomocą orzechów z drzewa Sapindus Mukorossi jest bardzo ekonomiczne i ekologiczne.

Tekst: Helena Drajska
Zdjęcie: Gadl/ Flickr.com.
Źródło: Kobieta.Wieszjak.pl