Feng Shui w świecie mody

01.02.2012

Co łączy, Feng Shui i dress code? Pozornie niewiele lub nawet nic. Ale diabeł tkwi w szczegółach. Zatem jeśli Feng Shui to zasady aranżacji przestrzeni życiowej człowieka a dress code to stylizacja człowieka - punkt styczności istnieje. I w Feng Shui i w dress code ważne jest odczucie harmonijnego przepływu energii.

W Feng Shui jest to energia otoczenia człowieka, a w przypadku dress code - energia jaką człowiek wysyła do otoczenia. Zasada pierwszych 10 sekund, podczas których powstaje pierwsze wrażenie obowiązuje zawsze! Nasze otoczenie i my sami mamy 10 sekund, aby zaistnieć w świadomości drugiego człowieka. Zaistnieć pozytywnie lub negatywnie. Jak wiadomo dress code to zbiór zasad i reguł, jakimi powinniśmy się kierować przy doborze stroju do pracy czy spotkań biznesowych uwzględniający okazję, porę dnia i środowisko, w którym przebywamy.

Dress code ogranicza trochę swobodę w doborze stroju, w tym jego krój i kolor. Feng shui a dokładniej Teoria 5 Praelementów oraz zasada Jin/ Jang pomaga nam w subtelny a jednak skuteczny sposób wyróżnić się, spowodować, że zostaniemy dostrzeżeni i zapamiętani oraz zrobimy takie wrażenie, jakie sobie założymy. Zacznijmy od kilku ogólnych zasad dress codu obowiązujących tak mężczyzn, jak i kobiety.

Podstawowe zasady dress codu

* Złota zasada – mniej znaczy więcej. Czyli mniej koloru, mniej elementów, mniej różnych tkanin, mniej dodatków.
* Zarówno panie jak i panowie nie powinni rozpraszać uwagi ani prowokować strojem. Strój powinien nas kreować na osoby, które wzbudzają szacunek i powszechne zaufanie. Stylizacja w żaden sposób nie może rozpraszać, a tym bardziej podkreślać naszej seksualności
* Dobierając podstawowe elementy garderoby postawmy na klasykę i dobrą jakość
* Bezpieczne, zawsze eleganckie i w dobrym tonie kolory budujące autorytet to biel, granat, czerń i czerwień.
* Kupując kolejne sztuki garderoby warto dobrze się zastanowić i wybrane elementy dopasować nie tylko do naszej figury, ale i osobowości.
* Buty. Wygodne, eleganckie, czyste. Zawsze wybieramy pantofle z zakrytymi palcami na obcasie do 6 cm.
* Oczywiście uzupełnieniem stroju są zadbane dłonie i paznokcie, fryzura i dyskretny make up.
* Na odrobinę szaleństwa z wykorzystaniem Feng Shui możemy pozwolić sobie przy doborze dodatków. Ciekawa torebka, pasek zaznaczający talię, pasek do zegarka intrygując oprawki okularów, biżuteria, telefon czy kalendarz. Te gadżety pozwolą podkreślić nasza osobowość, zwrócić na nas uwagę i przełamać eleganckie, ale jednak nudny dress code.

Teoria Pięciu Praelementów w kształtowaniu wizerunku

Teoria 5 Praelementów opiera się na cechach tych elementów. My skupimy się na kształcie i kolorze każdego z tych elementów. I tak:


Drzewo – odpowiada za kreatywność, rozwijanie się i ciągłe doskonalenie w wielu dziedzinach. Ma związek z nauką kreacją, nowoczesnością i innowacyjnością. Kolor Drzewa to wszelkie odcienie zieleni a kształt to prostokąt kolumnowy. Element rzadko stosowany w biznesie.

Ogień
powstaje ze spalonego Drzewa i jest kolejnym elementem. Odpowiada za rozgłos, sławę, medialność i elegancję. Jest elementem, którego trudno nie zauważyć. Ma związek z TV i radiem, reklamą, estradą, kinem i teatrem oraz aktorstwem. Kolor Ognia to cała gama czerwieni, purpury i fioletu. Kształt to trójkąt. Przydatny w biznesie.

Z Ognia rodzi się Ziemia – kolejny element. Ziemia to stabilizacja, poczucie bezpieczeństwa, niechęć do zmian, a raczej umacnianie się na pozycji. Ziemia odpowiada za zapewnienie podstaw egzystencji, czyli cały przemysł spożywczy, rolnictwo, przemysł restauracyjny i życie rodzinne. Kolory Ziemi to wszelkie brązy, beże, żółcie oraz piaski. Kształt Ziemi to kwadrat i prostokąty „leżące”.

Od Ziemi już tylko krok do Metalu. Metal to skupienie, powaga, elegancja, dyskrecja, prawość i rzetelność. Metal to symbol pieniędzy a tym samym biznesu. Najbardziej upodobały sobie ten element banki i wszelkie instytucje finansowe. Kolor Metalu to biel, popiel, szarość kolor złota i srebra. Kształt to okrąg, półokrąg, łuki. W dress code mamy sporo z elementu Metalu, ale chyba nas to nie dziwi?

Ostatni element to Woda, która powstaje dzięki Metalowi. Woda to komunikacja, intuicja, przeczucia. To media i cały świat informacji również tej biznesowej.  Kolory Wody to czarny i wszelkie odcienie niebieskiego w tym błękit i granat. Kształt Wody to fale. Woda to kolejny element związany z dress code. Ten, kto ma informacje ma przewagę w negocjacjach. Stąd tak duże znaczenie  elementu  Wody w biznesie.

Pora na konkrety. Przyjmijmy, że w skład stylizacji biznesowej wchodzi elegancka jednoczęściowa sukienka i klasyczna torba ze skóry. Sukienka to element Metalu, torebka - element Ziemi. W takim zestawie każda kobieta wygląda profesjonalnie i dystyngowanie. Jeśli jednak chciałaby zwrócić na siebie uwagę i spowodować, by została zapamiętaną, powinna użyć elementu Ognia, czyli czerwonego koloru. Element Ognia powinien być jednak użyty ostrożnie - wystarczy np. ozdobić szyję naszyjnikiem z koralowca lub założyć zegarek z czerwonym paskiem.

 


Jeśli chcemy, aby postrzegano nas, jako osobę, która jest partnerem w dyskusji należy użyć koloru niebieskiego lub czarnego. Można zastosować podobne dodatki jak opisane wyżej, czyli czarne lub niebieskie korale oraz pasek do zegarka. Można użyć niebieskiego lub czarnego bardziej odważnie. Czyli założyć chustę lub szal w tych kolorach.

Możemy korzystać z wszystkich 5 Praelementów używając umiejętnie koloru i kształtu. Wystarczy pamiętać, jakie elementy są ze sobą w konflikcie oraz wiedzieć, jaki typ urody posiadamy a tym samym, jakie kształty i kolory są dla nas właściwe. Jeśli nie jesteśmy pewni, w jakich kolorach i kształtach wyglądamy dobrze konieczna jest wizyta u wizażystki bądź stylistki. Później musimy skompletować odpowiednia garderobę oraz odpowiednie dodatki i gotowe. Nic nas nie zaskoczy i na każdą okazje będziemy mogli się przygotować.

Aby uprościć posługiwanie się Teorią 5 Praelementów w kształtowaniu własnego wizerunku na zakończenie zamieszczamy tabelkę z podstawowymi informacjami.

 

 

Bożena Radzikowska

Autorką tekstu jest Bożena Radzikowska. Absolwentka dwóch Akademii: Ekonomicznej w Poznaniu i Feng-Shui we Wrocławiu. Żona, mama i kobieta, która pracuje zawodowo, udziela konsultacji feng shui oraz prowadzi autorskie warsztaty samorozwoju. Należy do grona szczęśliwców, którzy mają pasję. Tą pasją jest kultura i filozofia wschodu a w niej szczególne miejsce zajmuje Feng-Shui niewidzialne jak Wiatr i nieuchwytne jak Woda, Numerologia chińska odkrywająca potencjał każdego człowieka oraz Księga Przemian I-Cing zwana również starożytną wyrocznią.  A wszystko to, aby podnieść komfort życia, poprawić relacje między ludźmi i zachować zdrowie oraz urodę najdłużej jak to możliwe. Więcej informacji znajdziesz na stronie www.feng-shui.net.pl 

 

Zdjęcia: feng-shui.net.pl, dreamstime.com

Źródło: Kobieta.Wieszjak.pl