Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej z programem „Oswajanie Starości”

Fundacja „Porozumienie Bez Barier” prowadzona przez Jolantę Kwaśniewską będzie realizowała program „Oswajanie Starości”. Celem inicjatywy jest nawiązanie dialogu międzypokoleniowego, uświadamianie, że do starości trzeba się przygotować oraz ukazanie, że starość może być piękna i aktywna.

Działająca od 1997 roku Fundacja zawsze miała na uwadze osoby starsze realizując dla nich programy profilaktyki zdrowotnej. Inauguracją Programu „Oswajanie Starości” jest wystąpienie Jolanty Kwaśniewskiej w „Pytaniu na śniadanie” na antenie TVP 2, w dniu 1 października 2013 roku. Pierwszy dzień października został uznany za Międzynarodowy Dzień Osób Starszych przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Misją Programu zainicjowanego przez Panią Prezydentową jest podniesienie problematyki starości. Kluczowym założeniem przedsięwzięcia jest wymiana doświadczeń międzypokoleniowych poprzez nawiązanie i prowadzenie dialogu. Docelowo Fundacja planuje stworzyć Centrum Dialogu Międzypokoleniowego, czyli miejsce umożliwiające dyskusję i wzajemne wspieranie się pokoleń. Jedną z dziedzin wsparcia osób starszych przez młodych będzie oswajanie z nowymi technologiami.

„Oswajanie Starości“ oznacza uświadomienie sobie, że starość jest nieuchronnym etapem naszego życia, ale to od nas samych zależy, jak się na ten etap przygotujemy. Zależy nam na odczarowaniu tego okresu życia: starszy człowiek może być aktywny i piękny. Zaawansowany wiek nie musi oznaczać wykluczenia oraz poczucia braku przydatności – wyjaśnia Jolanta Kwaśniewska, Prezeska Zarządu Fundacji „Porozumienie Bez Barier”.

Fundacja szuka parterów, sprzymierzeńców, autorytetów i przyjaciół gotowych do współpracy. Jest otwarta na pomysły osób i firm zainteresowanych problematyką starzenia się oraz wspieraniem działań związanych z „Oswajaniem Starości”. Zainteresowani mogą kontaktować się bezpośrednio z Fundacją: radafundacji@fpbb.pl lub 22 849 96 62.

Istnieje wiele wspaniałych inicjatyw i osób oddanych problemom seniorów. Jesteśmy przekonani, że najlepsze efekty można osiągnąć wspólnie, dzięki wymianie informacji i koordynacji działań na rzecz oswajania starości w Polsce – dodaje Jolanta Kwaśniewska.

O Fundacji


W 1997 roku Jolanta Kwaśniewska, ówczesna Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej, powołała do życia Fundację Porozumienie Bez Barier i od tego czasu nieprzerwanie pozostaje aktywna na wielu płaszczyznach społecznych. W marcu 2004 roku Fundacja otrzymała status Organizacji Pożytku Publicznego. Obok osób indywidualnych, wspierane są szpitale, hospicja, ośrodki rehabilitacji, stowarzyszenia i inne fundacje oraz placówki opiekuńczo – wychowawcze. Wsparciem Fundacji jako pierwsze zostały objęte osoby niepełnosprawne oraz dzieci wymagające hospitalizacji. W 2005 roku Fundacja wybudowała szpital - Oddział Hematologii i Onkologii Dziecięcej Kliniki Pediatrii, Hematologii, Onkologii i Endokrynologii Instytutu Pediatrii AMG w Gdańsku.

 

Podobne materiały:

3 urodziny Dress for Success Poland

Kobiety w strojach do sukcesu na warszawskiej konferencji DFS. Mody na wolontariat ciąg dalszy!

Lekcja stylu Jolanty Kwaśniewskiej w trzech odsłonach na ŚwiętaTekst: materiały prasowe
Zdjęcie: CR/modnaseniorka.pl