Jak zachować zdrowie i urodę? Słuchaczki SUTW już wiedzą!

Kobieta ma tyle lat na ile wygląda. Truizm? Tak! Ale zawsze aktualny. Normą Anno Domini 2012, stała się sytuacja, że kobiety i mężczyźni, po przejściu na emeryturę, nadal prowadzą aktywny tryb życia. Od tego roku słuchaczki SUTW mogą zdobyć zawód: technik usług kosmetycznych. Coś w sam raz dla Modnych Seniorek!

Od dwóch lat Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku współpracuje z oddziałem TEB Edukacja zlokalizowanym w Nowym Sączu przy ul. J. Dunajewskiego. Początkowo zaproponowano bezpłatną naukę na kierunkach: opiekun medyczny i informatyk. Od 2012 r. słuchaczki uniwersytetu mogą zdobyć zawód: technik usług kosmetycznych w zakresie diagnozy kosmetycznej; zabiegów z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej (zachowawczej), leczniczej  i upiększającej (twarzy i ciała); udzielania porad kosmetycznych a także możliwości prowadzenia gabinetu kosmetycznego. Dlaczego zaproszono panie na emeryturze? Dyrektor Mirosława Wąchała mówi, że pomysł przyszedł wówczas, kiedy jej mama przeszła na emeryturę...

 Nauka trwa 2 lata (4 semestry) i kończy się egzaminem państwowym i otrzymaniem dyplomu. Przedmioty nauczania to: kosmetologia, biologia, fizjoterapia, psychologia, dietetyka, chemia kosmetyczna, anatomia i fizjologia. Ogółem 700 godzin lekcyjnych z tego 315 godzin zajęć praktycznych oraz 4 tygodniowa praktyka zawodowa w szkolnym salonie urody lub w gabinetach kosmetycznych. W grupie rozpiętość wieku sięga od 21 roku do 71 roku życia. Seniorki to emerytowane lekarki, inżynier budownictwa, nauczycielki, pielęgniarki, pracownice biurowe. Czym się wyróżniają? Dokładnością i pracowitością. Mobilizuje ich również rodzina, często wnuczek ogląda indeks babci i porównuje ze swoimi ocenami. Ambicja  działa tu dwukierunkowo. Czasem wnuczek chce dorównać babci!

Seniorki - uczennice są bardziej dociekliwe i szczegółowo analizują każdą informację. Prace semestralne pań 50+ są wzorowo opracowane i mogą stanowić konspekt zajęć z danego przedmiotu. Nauka jest bezpłatna. Wpłaca się jedynie  30 zł miesięcznie na materiał kosmetyczny zużywany w czasie ćwiczeń. Zajęcia praktyczne prowadzi... pan - kosmetyczka (nie ma męskiego odpowiednika, tak jak żeńskiego na panią minister, co uświadomiła ostatnio dyskusja w mediach)! Maciej Przybycień, mgr marketingu, założył własny gabinet kosmetyczny i bardzo chwali swoje starsze uczennice.

Seniorki: Elżbieta Karpiel, Jadwiga Klimek, Barbara Truchan, Teodora Kot zgodnie stwierdzają, że podejmując naukę kosmetologii realizują marzenia, które wcześniej nie były w stanie zrealizować. Nauka w TEB-Edukacja sprawia im ogromną przyjemność i daje dużo satysfakcji. Młodsze i najmłodsze uczennice: Luiza, Edyta, Krystyna, Elżbieta, Małgorzata, Beata i Karolina (dwie ostatnie to studentki w PWSZ) bardzo ciepło mówią o swoich starszych koleżankach i wzajemnych relacjach. Jedne i drugie nawzajem sobie pomagają i nie ma tu nic do rzeczy czasem duża różnica wieku.

Podjęcie nauki w wieku 50+, 60+ to odważna decyzja, wymagająca zdyscyplinowania, wysiłku fizycznego i umysłowego. Ale jest to jedna z recept na ciekawe, długie i w dobrej formie życie!

Tekst: Elżbieta Pachoń
Zdjęcie: SUTW