Kolory na humory. Poznaj paletę barw na chandrę!

17.01.2012

Kobiety dojrzałe preferują zwykle zestawy stonowane, pozwalające na sytuacyjny kamuflaż. Brązy, granaty pozbawione żywych akcentów są tyle szykowne w pracy, ile ryzykowne podczas... dobrej zabawy. Chcesz wiedzieć czemu? Rozszyfruj barwny kod nastroju Modnej Seniorki!

O monochromatycznych, eleganckich zestawieniach już pisaliśmy. Nie ulega wątpliwości, iż gdy wybieramy te w spokojnych, ciemniejszych tonacjach - optycznie się wyszczuplamy. Gdy nie czujemy się pewnie, taki stonowany zestaw na pewno nas nie przytłoczy, stanowiąc swoistą "pelerynę niewidkę". Nie będzie przykuwać spojrzeń, a jednocześnie podkreśli naszą fachowość i zaangażowanie w pracę. Ale czy na pewno chcemy pozostawać w cieniu naszych szaroburych ubrań? Zimowa aura poza jej karnawałowym aspektem może i nie nastraja optymistycznie, ale po co jeszcze się dołować? Lepiej popatrzmy na wiosenno-letnie propozycje (te za moment w sklepach), wybierając z nich te, które przywodzą na myśl letnią łąkę.

 


Psychologia koloru stanowi wartość uniwersalną, choć niektóre kultury wypracowały sobie własne kody znaczeń, tkwiące głęboko w podświadomości. W Europie czarny kojarzy się z żałobą, podczas gdy na Wschodzie jest to biel, a w Iranie – niebieski. Również to, że w sklepie odruchowo sięgamy po konkretne odcienie, nie stanowi zbiegu okoliczności, lecz ma zakotwiczenie w naszej podświadomości. Wolność wyboru jest w tym przypadku ułudą.  Kolory albo odzwierciedlają stan naszej psychiki, albo manifestują nasze oczekiwania wobec rzeczywistości. Dlatego też upodobanie do barw może zmieniać się z wiekiem.

 


Skupmy się teraz na odcieniach neutralizujących negatywne odczucia. W pierwszym rzędzie psycholodzy wymieniają żółty (poprawia nastrój, rozładowuje napięcie, usposabia towarzysko), zielony (relaksuje, odpręża), czerwony (dodaje animuszu), pomarańczowy (ożywia, przynosi twórczą wenę), a ponadto: fioletowy (wzmacnia sferę psychiki, usposabia mistycznie), biały (oczyszcza umysł, nastawia optymistycznie), różowy (działa na sferę uczuć, uspokaja).


Warto dodać, iż te Panie, które nie przepadają za nagłymi zwrotami kolorystycznymi w swojej garderobie, są postrzegane jako osoby konserwatywne, umiarkowane w wyrażaniu emocji. Odwrotnie – gdy zmieniamy barwy jak kameleon, odbierane jesteśmy pod kątem twórczych skłonności, będących w domenie artystycznych, niespokojnych dusz.

 

Zobacz podobny materiał:

Seniorka monochromatycznie. Wybieramy zestaw w jednym kolorze
 
Tekst: IKR
Zdjęcia: materiały prasowe
Solar / kolekcja wiosna-lato 2012