Międzypokoleniowy dialog w warszawskim liceum

24.04.2012

23 kwietnia 2012 r. w VIII LO im. Króla Władysława IV w Warszawie odbyło się międzypokoleniowe spotkanie w ramach obchodzonego 29 kwietnia Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej z udziałem przedstawicieli rządu, seniorów, uczniów i nauczycieli. Przełamywano stereotypy, oswajano późną dojrzałość, ukazując jej różnorodne zalety. 

Wzięli w nim udział Minister Edukacji Narodowej, Krystyna Szumilas, Minister Pracy i Polityki Społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz, seniorzy – Grażyna Rabsztyn, Henryk Sowiński, Paweł Elsztein i płk Marian Żmuda oraz uczniowie i nauczyciele VIII LO. W trakcie spotkania Minister Edukacji Narodowej, Krystyna Szumilas, przypomniała, że „niegdyś żyło się w wielopokoleniowych rodzinach, dzięki temu młodsi bez przeszkód mogli czerpać z doświadczenia starszych”. Zdaniem Minister Szumilas w atmosferze solidarności między pokoleniami znacznie lepiej przebiega proces uczenia się. Według Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Władysława Kosiniak-Kamysza, w solidarności międzypokoleniowej najważniejsze jest to, że nie jest ona jednokierunkowa i wszystkie strony mogą nawzajem od siebie czerpać. “Od starszych możemy uczyć się życia, od młodszych nowinek technologicznych “ - dodał Minister Kosiniak-Kamysz.

 


Zaproszeni na międzypokoleniową lekcję seniorzy dowiedli, że można i warto być aktywnym. Bez względu na wiek. Lekkoatletka i trzykrotna olimpijka, Grażyna Rabsztyn, powiedziała, że choć dołącza do elitarnego klubu “60+”, to nadal uczy się od starszych od siebie. Inżynier lotnictwa i varsavianista, Paweł Elsztein, oświadczył, że codziennie pisze, bo dzięki temu ćwiczy jak sportowcy. Do fascynacji sportem przyznał się Marian Żmuda, który zaczął biegać po przejściu na emeryturę, poza tym organizuje wycieczki w góry na Ukrainie. Z młodymi ludźmi nieustannie ma do czynienia Henryk Sowiński, były dyrektor VIII LO, który oprowadza po szkole pierwszoklasistów.

W tym roku Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej przebiega pod hasłem dialogu i spotkań między generacjami. Dlatego powstał projekt generations@school, który zachęca szkoły w Europie, aby około 29 kwietnia zorganizowały w swych placówkach spotkania z seniorami. Jednym z jego założeń jest m.in. przełamywanie stereotypów związanych z wiekiem, pokazanie, że starszy nie znaczy niewidzialny, a dojrzałość oznacza wiedzę i doświadczenie, które można przekazać młodszemu pokoleniu.

To nie jedyne wydarzenie, związane z Europejskim Dniem Solidarności Międzypokoleniowej, organizowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Minister Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił konkurs Aktywni Babcia i Dziadek - mój pomysł na wolny czas na emeryturze. Jego celem jest zachęcenie uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów do napisania opowiadania, eseju lub komiksu o tym, jak może wyglądać ich życie za kilkadziesiąt lat, i jak przedstawiciele różnych pokoleń mogą się wspierać, by „oswoić” starość.

Szczegóły i regulamin konkursu dostępne są na stronie internetowej:
http://analizy.mpips.gov.pl/index.php/aktualnoci/142-konkurs-aktywni-babcia-i-dziadekmoj-pomysl-na-wolny-czas-na-emeryturze.html

Nagrodzone prace zostaną opublikowane na stronach MPiPS, poza tym uczniowie, nauczyciele i szkoły mogą liczyć na nagrody finansowe i rzeczowe.



Tekst: materiały prasowe

Zdjęcia: J. Szczepaniak