Pozbywamy się cieni pod oczami

Cienie pod oczami, opisywane najczęściej jako "podkrążone oczy", są bardo często cechą uwarunkowaną genetycznie.  Tworzą się na skutek zaniku poduszeczki tłuszczowej między skórą a kością oczodołu. Kolor siny spowodowany jest prześwitem naczyń usytuowanych na kości. Istnieje wprawdzie wiele sposobów, które doraźnie mogą pomóc rozwiązać ten problem, ale na pewno go nie zlikwidują.

Osiem lat temu amerykańscy naukowcy odkryli, że najlepszym materiałem do wypełnienia jest własna tkanka tłuszczowa. Nie powoduje żadnych skutków ubocznych, a efekt utrzymuje się nawet pięć lat. Ta procedura jest szybkim i efektywnym zabiegiem odmładzającym – mówi dr Monika Grzesiak, chirurg plastyczny. Zabieg jest prosty, trwa około 45 minut i wykonywany jest w znieczuleniu dożylnym (pacjent śpi w trakcie zabiegu). Po 2 godzinach po wykonaniu zabiegu pacjent może iść do domu. Przez 3 dni na twarzy musi nosić specjalne brązowe plastry. Po zabiegu nie ma blizn na twarzy, gdyż technika ta polega na wstrzyknięciu tłuszczu cienkimi kaniulami (rurkami). Szwy pozostają przez 7 dni na pępku lub po wewnętrznej stronie kolana, skąd często pobiera się tłuszcz. Ta procedura jest szybkim i efektywnym zabiegiem odmładzającym. Pacjenci zazwyczaj wracają po 5 latach na następne wstrzyknięcie tłuszczu i utrzymują w ten sposób ciągle młody wygląd twarzy.

Problem cieni pod oczami dotyczy jednak nie tylko osób, u których cienie pod oczami są uwarunkowane genetycznie.

Już w młodym wieku u osób uprawiających intensywnie sport, np. biegaczy pojawia się tzw. "runner face" - tracą oni tkankę tłuszczową na całym ciele, w tym również na twarzy. Pojawiają się sińce pod oczami, które trudno jest zlikwidować. W ich przypadku także można zastosować metodę wykorzystującą własną tkankę tłuszczową. W późniejszym wieku wykonuje się plastykę powieki dolnej i dodatkowo wstrzykuje się tłuszcz.

Przeszczep własnej tkanki tłuszczowej pod oczy stosuje się także u osób starszych, u których w wyniku starzenia zanika tłuszcz na twarzy. Wtedy zazwyczaj podnosi się skórę twarzy i szyi za pomocą liftingu, a następnie wstrzykuje się tłuszcz, aby nadać młodego wyglądu oczom i policzkom.Tekst: materiały prasowe
Zdjęcie: modnaseniorka.pl