Seniorka monochromatycznie. Wybieramy zestaw w jednym kolorze

Monochromatycznie, czyli jak? Bez fantazji i na smutno? A może elegancko i dystyngowanie? Jednolita tonacja kolorystyczna może być również sprzymierzeńcem seniorek, o ile będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad. A wtedy,  jeśli tylko lubisz skromną elegancję, ten wybór będzie idealnym tłem dla wielu uroczystości.

Z jednej strony wydawać by się mogło, iż ilość monochromatycznych kombinacji jest ograniczona. Tym bardziej, że na myśl przychodzi wtedy mała czarna – wybór szlachetny, lecz dość wymagający, gdyż czerń skontrastowana bezpośrednio z twarzą, wymaga od niej zadbanej cery o przyjemnym dla oka kolorycie. Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie przyjęcia bez królowej kontrastów, dodajmy jej towarzysza lub towarzyszkę. Biały, doczepiany kołnierzyk (np. koronkowy, zrobiony na szydełku), róża z materiału w dowolnym kolorze, korale, perły, szale – możliwości jest bez liku. Czerń wyostrza rysy twarzy, a co za tym idzie – zmarszczki, lecz urozmaicona odpowiednim dodatkiem lub transparentnością koronki - nawet w tym samym kolorze - staje się dużo bardziej przyjazna.

 

 

 Decydując się na zestaw monochromatyczny weź pod uwagę również łączenia bliskich sobie odcieni. Niech to będą kolory, które lubią chłodny (platynowy, siwy, czarny) odcień włosów np. granat, błękit, niebieskawy wrzos lub dla cieplejszych odcieni blondów i brązów: złamana biel, piaskowe beże. Takie zestawienia wyglądają często dużo lepiej na kobietach dojrzałych, gdyż odciągają uwagę od mankamentów sylwetki, a zarazem modelują ją w niezwykle plastyczny sposób zgodnie z generalną zasadą, że tam gdzie ciała mamy więcej, ubieramy się w odcień ciemniejszy i odwrotnie. 

Oczywiście nadal możesz wybrać jeden kolor od stóp do głów, ale pod żadnym pozorem nie możesz pozwolić na to, by na przykład łączyć chłodną czerwień z jej koralową, czy pomarańczową siostrą. Dominująca barwa - niezależnie od tego na którą się zdecydujesz - musi być w tej samej tonacji, co poszczególne składowe twojego ubioru: spódnica, bluzka, żakiet itp.

Dla kogo więc jednolita, monochromatyczna sukienka? Przede wszystkim dla osób niewysokich, gdyż wydłuża sylwetkę. Optycznie jej nie przecina i niepotrzebnie nie skraca. W zależności od fasonu sukienki, kształtu wycięcia przy dekolcie - uzyskamy efekt odpowiedni dla naszej figury.

Na koniec krótka ściągawka z kolorów pod kątem dodawania i odejmowania... objętości!

Barwy wyszczuplające: odcień gorzkiej czekolady, butelkowej zieleni, ciemnego bordo i oberżyny, grafit, czerń, burgund, granat, indygo.

Barwy optycznie powiększające: biel, jasne i cieliste beże, rozbielony popielaty, żółty, perłowy.

 

Podobne materiały:

Jak zatuszować świąteczne krągłości?

Dlaczego sukienka?

W gorącym rytmie boler(k)a

Dla kogo ten dekolt?


Tekst: Izabela Koptoń-Ryniec
Zdjęcia: modnaseniorka.pl