Trendy czystej skóry - walczymy z trądzikiem cery dojrzałej

Trądzik pospolity kojarzy się zwykle z młodością i okresem dojrzewania. Zmiany trądzikowe na twarzy dorosłej kobiety traktowane są natomiast jako objaw zaniedbania, niewłaściwej troski o wygląd lub po prostu braku higieny. Nic bardziej mylnego. Jakie są przyczyny powstawania trądziku i jak walczyć o piękną, dojrzałą cerę? Przyglądamy się ostatnim doniesieniom dermatologów.

Jak podają badania naukowe i statystyki, trądzik występuje nie tylko u nastolatków. Zmiany o tym charakterze mogą pojawiać się nawet u 54% dorosłych kobiet, a schorzenie to nazywamy trądzikiem dorosłych. Część kobiet z trądzikiem ma go od czasu dojrzewania (trądzik przetrwały), druga część kobiet po raz pierwszy doświadcza zmian trądzikowych na skórze twarzy dopiero w dorosłości. Może to być tak zwany trądzik fizjologiczny, którego występowanie wiąże się ze zmianami hormonalnymi w cyklu miesięcznym.

Redakcja Modnej Seniorki miała niedawno okazję uczestniczyć w konferencji poświęconej temu właśnie zagadnieniu w której brały również udział: prof. Anna Zalewska-Janowska (dermatolog), Monika Richardson (dziennnikarka, prezenterka), dr Alina Szczęsna, Joanna Zapęcka, Monika Lechowska (Bayer). Okazuje się, że ten skórny problem wielu kobiet nie ma względu ani na wiek, ani na zajmowaną pozycję społeczną, choć pocieszający jest fakt, iż wspólczesna medycyna wciąż poszukuje nowych sposobów na jego zwalczanie.

 

Od lewej: Monika Richardson, Monika Lechowska, dr Alina Szczęsna, prof. Anna Zalewska-Janowska


Trądzik dorosłych różni się od trądziku młodzieńczego dwoma podstawowymi cechami:
- lokalizacją: zmiany u dorosłych częściej zajmują dolną część twarzy – najczęściej brodę, oraz szyję, dekolt i plecy.
- rodzajem zmian: trądzik dorosłych w porównaniu z młodzieńczym przebiega z silniejszym stanem zapalnym i mniejszą liczbą zaskórników. Jednocześnie jego przebieg określany jest jako łagodny lub umiarkowany.

Trądzik dorosłych ma charakter przewlekły. 82% dorosłych pacjentek z trądzikiem ma uporczywe zmiany, które utrzymują się nawet powyżej 40 roku życia. Z badań wynika, że przewlekły charakter trądziku dorosłych (czas trwania powyżej 5 lat) ma większy wpływ na jakość życia niż trądzik młodzieńczy. Jego wpływ na psychikę pacjenta postrzegany jest na takim samym poziomie, jaki wywierają choroby o cięższym przebiegu (na przykład astma, padaczka). U kobiet z trądzikiem obserwuje się wzrost objawów lękowych i depresyjnych.

Dlaczego tak się dzieje? Kobiety z trądzikiem mają zaburzone poczucie atrakcyjności. Czują się niepewnie, mają poczucie bycia ciągle obserwowanymi, co powoduje uczucie braku bezpieczeństwa i dyskomfort psychiczny. Trądzik dorosłych objawia się wtedy, gdy kobiety są w pełnej aktywności życiowej i zawodowej, kiedy wygląd jest bardzo ważny. Czy wiesz, że stres oddziałuje bezpośrednio na naszą skórę? W przeciągu 48 godzin od przebytej sytuacji stresowej na naszej skórze może pojawić niechciany wyprysk, gdyż ma ona bezpośrednie połączenie z neuroprzekaźnikami!

 Jak sobie radzić z tym problemem? Po pierwsze wizyta u dermatologa. Najczęstsze sposoby radzenia sobie z trądzikiem, czyli ukrywanie zmian pod makijażem, pod opalenizną, mechaniczne wyciskanie w domu czy u kosmetyczki oraz stosowanie suplementów diety, nie przynoszą trwałych efektów. Ponieważ nie każda zmiana na skórze może być objawem trądziku – lekarz dermatolog powinien postawić diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie. Obecnie jest dostępnych sporo preparatów przeciwtrądzikowych, ale ważne jest żeby dobrać ten odpowiedni, który może być stosowany przez dłuższy czas.

Jednym ze sposobów opanowania zmian trądzikowych u dorosłych jest stosowanie w sposób przewlekły kwasu azelainowego. Kwas azelainowy (zawarty np. w preparacie Skinoren firmy Bayer) wpływa na większość czynników odpowiedzialnych za powstawanie zmian trądzikowych na skórze, czyli działa:
- przeciwłojotokowo – ogranicza tłustość skóry
- złuszczająco – odblokowuje pory, zapobiega tworzeniu się zaskórników
- przeciwbakteryjnie – hamuje rozwój bakterii Propionibacterium acnes, odpowiedzialnych za grudki i krostki w trądziku
- przeciwzapalnie – likwiduje obrzęk i zaczerwienienie powstałe wokół zmiany trądzikowej

Dzięki wielokierunkowemu mechanizmowi działania kwas azelainowy zwalcza objawy trądziku, likwidując zaskórniki, grudki i krostki. Należy jednak pamiętać, że tak jak przy stosowaniu wielu preparatów obowiązuje nas sytematyczność!

 

Opracowanie: modnaseniorka.pl na podstawie mat. prasowych

Zdjęcia: modnaseniorka.pl