Wakacyjny niezbędnik cz.2 - pielęgnacja kobiecości

Tym razem w wakacyjnym niezbędniku przedstawiamy Wam sposób na łagodną pielęgnację sfery intymnej, która podrażniona kąpielami w basenie, morzu wymaga szczególnego traktowania. Podejmujemy przy tym temat ważny dla właściwej higieny przez cały rok.

Sekret intymnej pielęgnacji to kosmetyki, które dzięki zawartości kwasu mlekowego, aloesu, betainy czy wyciągu z lukrecji skutecznie dbają o komfort miejsc intymnych. Innowacyjne połączenie kwasu mlekowego i prebiotyków zawarte np. w linii Lirene Lactima Duo pomaga zaś przywrócić i utrzymać fizjologiczne pH, pielęgnując i chroniąc wrażliwą skórę.

Prawidłowa flora bakteryjna okolic intymnych tworzy barierę ochronną przed kolonizacją przez mikroorganizmy patogenne. Niskie pH zapobiega wniknięciu obcych patogenów, które nie są w stanie przetrwać i namnażać się w tak kwaśnym i niesprzyjającym dla nich środowisku. W naturalnej mikroflorze dominują pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus, które produkują kwas mlekowy odpowiadający za utrzymanie kwaśnego odczynu miejsc intymnych. Właściwy stosunek bakterii wytwarzających kwas mlekowy do tych, które wywołują zakażenia, jest podstawą zdrowia intymnego kobiet.

  „Zbyt częste zabiegi higieniczne, szczególnie przy użyciu nieodpowiednich preparatów, mogą spowodować zniszczenie naturalnej flory bakteryjnej, co podwyższa ryzyko podrażnień i infekcji. W pielęgnacji stref intymnych zdecydowanie niewskazane są mydła używane do mycia rąk czy przeznaczone do mycia całego ciała” – mówi dr n. biol. Monika Pasikowska, Kierownik Laboratorium Naukowego Lirene. „Nie poleca się również codziennych kąpieli w pachnących piankach czy płynach. Najdelikatniejsze obszary kobiecego ciała wymagają wyjątkowo subtelnej i łagodnej pielęgnacji przy użyciu kosmetyków stworzonych specjalnie do pielęgnacji okolic intymnych, które oprócz higieny, pomogą utrzymać fizjologiczne pH, a także zapobiegać podrażnieniom i stanom zapalnym delikatnego naskórka” – dodaje Ekspert.

Ryzyko wystąpienia podrażnień skóry dla receptur produktów do higieny intymnej powinno być ograniczone do minimum. Formuły te nie mogą zawierać barwników i silnych detergentów oraz zapachu zawierającego alergeny. Innowacyjne połączenie kwasu mlekowego z naturalnym prebiotykiem pomaga przywrócić i utrzymać fizjologiczne pH miejsc intymnych, wzmocnić naturalną barierę ochronną, łagodzić stany zapalne i utrzymać poczucie komfortu przez cały dzień.

Niezwykle delikatnym dla skóry środkiem myjącym zawartym w kosmetykach do higieny intymnej jest naturalna betaina. Związek ten posiada dobre właściwości myjące i pianotwórcze, a jednocześnie nie podrażnia i pomaga chronić wrażliwą skórę. W produktach do higieny intymnej wykorzystywane są również wyciągi roślinne o właściwościach łagodzących i kojących, takie jak wyciąg z lukrecji czy aloes. 

Czy wiesz, że…?
•Skład mikroflory miejsc intymnych jest inny u każdej kobiety – składa się na niego około 170 różnych gatunków drobnoustrojów tlenowych i beztlenowych.
•Odpowiednia dieta wpływa na prawidłowe zakwaszenie moczu, co przekłada się na stan pH okolic intymnych. Dlatego w okresie letnim, nie tylko ze względu na dbałość o sylwetkę, ale również o zdrowie, warto zrezygnować z czekolady na rzecz jogurtów.
   
Kwas mlekowy jest substancją naturalnie produkowaną przez kobiecą sferę intymną gdzie pełni funkcje ochronne. Jest to bardzo cenny składnik produktów do higieny intymnej, gdyż umożliwia regulację pH i utrzymanie go na odpowiednio niskim, fizjologicznym poziomie, oraz ochronę przed podrażnieniami i zaczerwienieniami. Naturalny prebiotyk posiada unikalne właściwości regulowania równowagi kwasowej (pH) miejsc intymnych poprzez stymulację mikroflory  ochronnej  naszego naskórka. Zastosowanie naturalnego prebiotyku w kosmetykach pozwala  osiągnąć bardzo dobre efekty pielęgnacyjne.

 

Zobacz podobny materiał:

Kosmetyczne ABC. Wakacyjny niezbędnik cz. 1

 

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe Dr Irena Eris