Wszystko co musisz wiedzieć o makijażu permanentnym

Makijaż permanentny oszczędza nam czas, zapewniając komfort zadbanego wyglądu o każdej porze dnia i nocy. Dodaje nam pewności siebie. Sprawia, że czujemy się się piękne nawet po wstaniu z łóżka, jeszcze przed wypiciem pierwszej, porannej kawy...

Odpowiedzią na problem codziennego makijażu, który zabiera czas, kiedy mamy go najmniej, może być makijaż permanentny. Wykonany przez profesjonalistę, zawsze idealnie dobrany do typu urody i kolorystyki cery pozwala uwolnić się od kredek i pomadek. Może zastąpić codzienny delikatny makijaż, a także stanowić doskonałą bazę do makijażu wieczorowego.

Makijaż permanentny polega na umieszczeniu w skórze pigmentu za pomocą bardzo cienkiej igły, punkt po punkcie tworząc kreski lub większe płaszczyzny. Najczęściej wykonywane makijaże permanentne to: kreski na górnej i/lub dolnej powiece, korekta brwi, makijaż ust. W przypadku osób które mają na skórze duże przebarwienia możliwe jest ich wyrównanie za pomocą pigmentu w kolorze ciała. Planując wykonanie makijażu permanentnego ust warto poprosić lekarza o leki przeciwwirusowe zapobiegające powstaniu opryszczki. U osób, które mają tendencje do tej dolegliwości często występuje ona po zabiegu, ze względu na podrażnienie skóry.

Makijaż permanentny, podobnie jak tradycyjny pozostawia wiele miejsca naszej wyobraźni. Możemy wykonać go według naszej fantazji, uwzględniając przyzwyczajenia, ulubiony styl make-up. Standardowo makijaż permanentny jest wykonywany w taki sposób, aby twarz nie wyglądała na umalowaną, tylko naturalnie zarysowaną. Można oczywiście wykonać makijaż intensywniejszy, np. ciemniejsze usta czy wyraźne brwi, jednak należy pamiętać że to decyzja na lata, która powinna być dobrze przemyślana.

Makijaż permanentny utrzymuje się od 3 do 6 lat, przy czym stopniowo ulega rozjaśnieniu. Po wykonaniu makijażu w ciągu 4-7 dni makijaż blednie do ok. 50% wyjściowego koloru. W tym czasie mogą pojawić się drobne nierówności. Po ok. 2 tygodniach od zabiegu niezbędna jest korekta w celu wyrównania koloru. Ostateczny efekt makijażu otrzymujemy po kilku dniach od korekty. Podczas gojenia należy miejsca poddane zabiegowi smarować preparatem natłuszczającym, przyspieszającym gojenie. Powinna go polecić kosmetyczka (często to maść Linomag lub wazelina).

Makijaż permanentny brwi może być wykonany metodą cieniowania lub tzw. piórkową. Wybór metody zależy od tego, jakiego oczekujemy efektu. Cieniowanie zapewnia całościowe pokrycie kolorem skóry (odpowiednie dla rzadkich lub jasnych brwi) Metoda piórkowa to dorysowanie pojedynczych włosków (odpowiednia przy gęstych ale nieregularnych brwiach).

Makijaż permanentny ust w zależności od preferencji może stanowić obrys konturu ust, sprawiając, że będą wyraźniejsze i o bardziej regularnym kształcie, jednak pozostaną w naturalnym kolorze. Można również zdecydować się na pokrycie całych ust kolorem, co daje efekt delikatnie umalowanych ust. Przy tej metodzie usta zostają także wycieniowane, aby uzyskały bardziej pełny kształt. Kolor może być jaśniejszy lub ciemniejszy od naturalnego, zależnie od potrzeb.

Makijaż permanentny powiek – kreski.  Dla wielu kobiet sporym problemem jest rysowanie na powiekach równych kresek kredką czy eyelinerem. Rozwiązaniem tego problemu są „kreski” wykonane na stałe. Mogą one przebiegać przy nasadzie rzęs dając efekt ich zagęszczenia, lub zastępować kredkę mocniej zaznaczając powiekę.

Ceny wykonania makijażu permanentnego różnią się nieznacznie w zależności od salonu kosmetycznego lub gabinetu medycyny estetycznej. Zabieg makijażu brwi można wykonać w cenie 500-800 zł, makijaż ust: od ok. 600 zł za kontur do ok.1200 zł za całościowe wypełnienie lub cieniowanie. Kreski na powiekach to koszt 300-500 zł (górne lub dolne, razem najczęściej zabieg jest tańszy). Korekta w zależności od salonu jest wliczona w cenę zabiegu lub kosztuje 30-60% jego ceny.

Wykonanie makijażu permanentnego może być bolesne. Zależy jednak od indywidualnego progu tolerancji bólu oraz preparatu używanego przez kosmetyczkę do znieczulenia. Warto zapytać, jak silnie znieczula preparat oraz podczas zabiegu sygnalizować efekt jego działania. Najczęściej jako dość bolesny określany jest makijaż ust, powieki i brwi większość kobiet uważa za mało bolesne lub jedynie nieprzyjemne.

Bezpośrednio po wykonaniu zabiegu makijażu permanentnego skóra jest podrażniona i lekko zaczerwieniona. Po ok. 3-5 dniach delikatnie się łuszczy. W zależności od skóry proces może być prawie niezauważalny, najlepiej jednak w tych dniach nie umawiać ważnych spotkań, aby nie narazić się na dyskomfort.

Tekst: Agnieszka Góra
Zdjęcie: Dreamstime.com Elizabeth Perotin

Źródło: Kobieta.Wieszjak.pl