Obywatel Senior i jego wojownicy

W dniach 16 - 17 września w Parku Śląskim w Chorzowie odbędzie się II Kongres Obywatel Senior pod Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich. Wydarzeniu towarzyszyć będzie instalacja Podaruj Zmarszczkę, Podaruj Opowieść ukazująca osoby 50+ jako wojowników.

Gośćmi Kongresu będą ministrowie: Irena Wóycicka z Kancelarii Prezydenta oraz reprezentujący rząd Agnieszka Kozłowska-Rajewicz i Władysław Kosiniak-Kamysz. Głos zabierze także Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zbigniew Derdziuk. Przedmiotem wystąpień i dyskusji będą takie tematy, jak: rola osób starszych we współczesnej rodzinie; równe traktowanie seniorów, ich prawa oraz rola w Unii Europejskiej; emerytury i rządowy program aktywizacji osób starszych. Ponadto uczestnicy Kongresu będą mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach: komputerowych, sportowych i tanecznych. Równocześnie będzie można nagrać przesłanie do następnych pokoleń w specjalnie przygotowanym studio oraz obejrzeć instalację Podaruj Zmarszczkę, Podaruj Opowieść Wojtka Sawy (Hala Wystaw Kapelusz), składającą się z fotografii ukazujących osoby starsze jako wojowników.

 


Zaprezentowane zostaną zdjęcia wielkoformatowe oraz flagi ze zdjęciami i opowieściami fotografowanych osób. Dla artysty starsi ludzie to wojownicy, a zmarszki na ich twarzach to ślad doświadczeń i trudności będący jednocześnie oznaką wytrwałości w podróży przez życie. Żywe kolory i wibrujące linie opowiadają o bogactwie i dynamice przeżyć, utożsamiając energię ukrytą w twarzach fotografowanych osób.

 


Wojtek Sawa to artysta multimedialny pochodzący z Górnego Śląska, który mieszka na stałe w USA. Instalacja jest kontynuacją międzynarodowego projektu, który był dotychczas prezentowany w Warszawie, Berlinie, Chicago i Sarasocie. Chorzowski projekt jest realizowany we współpracy z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich.

Prof. Irena Lipowicz:
Ważne jest, żebyśmy nie pozwolili traktować przedłużenia życia jako ciężaru, traktujmy go jako szansę i wyzwanie. Kongres Obywatel Senior pokazuje, jak to robić. Jest mi niezwykle miło, że spełniło się moje marzenie o stworzeniu takiego forum, na którym można dowiedzieć się, jakie potrzeby łączą się ze starszym wiekiem oraz jak wykorzystywać potencjał i kapitał reprezentowany przez seniorów.

Szczegółowy program Kongresu

 

Oprac. modnaseniorka.pl

Zdjęcia: Wojtek Sawa