Cechy mody dojrzałej. Czym się kierować przy wyborze garderoby?

Właściwie to jaka ona jest? Workowata i szara, czy z fasonem w barwach tęczy? Modna Seniorka stara się odpowiedzieć na pytania, które często nurtują kobiety dojrzałe przy doborze uniwersalnej garderoby. Wypada? Nie wypada...? Po prostu przekonaj się sama i postaw na elegancką wygodę!

Raz po raz staramy się przekonać nasze Panie, że tak naprawdę wiek nie powinien determinować naszych wyborów w zakresie doboru kolekcji. Powinnyśmy się raczej skupiać na naszej sylwetce, jej proporcjach, mankamentach do ukrycia, typie urody itp. Nie jest jednak tajemnicą, iż z upływem lat nabieramy pewnych przyzwyczajeń i mamy niewielką tolerancję dla awangardowych nowości. W poniższym artykule przedstawimy więc te cechy, które odpowiadają większości dojrzałych gustów.

SPOKOJNE TONACJE?

Sukienka SolarMonochromatycznie lub w zestawieniach barw – jak lubimy oraz w zależności od naszych potrzeb, gdyż jak pisaliśmy "Kolory albo odzwierciedlają stan naszej psychiki, albo manifestują nasze oczekiwania wobec rzeczywistości” (Patrz: Kolory na humory. Poznaj paletę barw na chandrę!). Co ciekawe bardzo wiele Pań 50+ uwielbia odcienie fioletów: apetyczne śliwki, nastrojowe wrzosy i romantyczne fiołki. Chętnie wtapiamy się w czerń i granaty. Doskonałe są barwy ziemi. Pastele pozostawiamy na wiosnę, lato oraz uroczyste okazje typu: śluby, komunie itp. Odcienie stonowane, lecz urozmaicone odważnymi kontrastami w lamówce, bądź dodatku również cieszą się popularnością, gdyż są eleganckie, nie nużą spojrzenia i posiadają sprawczą moc odwracania uwagi od naszych mankamentów. Jako generalną zasadę powinnyśmy też przyjąć, że im skromniejszy fason, tym na więcej możemy sobie pozwolić zarówno w kolorystycznym dodatku, jak i wzorze. Odwrotnie – przy monochromatycznej, spokojnej tonacji pozwólmy sobie np. na drapowania materiału. Jeśli jednak nie boimy się kolorów – tym lepiej! Styliści mawiają, że gdy w garderobie dodajemy kolorów – ujmujemy sobie lat!

 

Zobacz też:

Seniorka monochromatycznie. Wybieramy zestaw w jednym kolorze

Klasyczne beże na wielkie gale i spacery w barwach ziemi

DUŻE WZORY

Młodzieżowe tj. duże napisy, obrazki pozostawiamy na działkowe wypady. Zapominamy o drobnej „łączce” – ta też lepiej komponuje się z pracami przy kwiatowych rabatach. Moda dojrzała lubi duże wzory odwracające uwagę od

niedoskonałości: geometrię, motywy roślinne i zwierzęce.

 

Zobacz:

Roberto Cavalli i jego zwierzęce inspiracje

FASONY "DO FIGURY"

Choć niełatwo dobrać propozycje w interesującym fasonie oraz rozmiarze (szczególnie powyżej rozmiaru 42) to jednak klasyczna moda dojrzała nie przypomina krojem worka! Nawet jeśli jest nas więcej, nawet jeśli z wiekiem pojawia się coraz więcej asymetrii w sylwetce – to tylko fasony dopasowane (nie mylić z obcisłymi!) są naszym sprzymierzeńcem w kształtowaniu figury. Warto też wspomnieć, iż sprzymierzeńcem mody dojrzałej jest ubiór „na cebulkę”, który tak jak oryginał, ma kilka dopasowanych warstw.

 

Torebka SolarPodobne:

Jak zatuszować świąteczne krągłości?

Spódnica midi - nieśmiertelny hit sprzed lat

Ubrana na cebulkę

KONTRASTOWE DODATKI

Tak jak to zostało wspomniane przy omawianiu tonacji wskazane są dodatki w nasyconej tonacji. Mogą być duże: szale, korale, broszki, torebki. Zasada jest jedna – nie mogą przytłaczać, choć dominować - jak najbardziej – przy spokojnym, jednolitym tle.

Więcej:

Agent do zadań specjalnych - wielozadaniowa torebka kobiety dojrzałej

Dodatki - Uniwersalna garderoba – cz.2

WYGODA

To na koniec – gdyż nie wyklucza współistnienia wszystkich wspomnianych powyżej cech. Jednak tu wiele zależy od dobrego projektu i jego wykonania. Komfortowe spodnie dla dojrzałej będą więc miały na odpowiednim miejscu umieszczona talię, a niektóre modele nawet ukryte, elastyczne wstawki pozwalające na huśtawki wagi. Ważna jest jakość i wykończenie. Proste szwy, podszewki w spódnicach, wygodne zapięcia np. z boku zamiast z tyłu. Nie deprecjonujmy tkanin z włókien syntetycznych! Tych szlachetnych zachwalać nie trzeba. Niemniej obecne linie produkcyjne zapewniają nam zarówno delikatną, oddychająca,  wiskozę, jak i poliester! Szkopuł tylko w ich dostępności...

 

Owocnych poszukiwań w dobieraniu dojrzałej kreacji!

 

Tekst: IKR

Zdjęcia: materiały prasowe Solar