Czy Polska jest gotowa na Rok Seniora 2012?

29.09.2011

W związku ze zbliżającym się wielkimi krokami Rokiem Seniora, który w Unii Europejskiej ogłoszony został Europejskim Rokiem Osób Starszych, redakcja Modnej Seniorki miała okazję uczestniczyć w tematycznej konferencji poświęconej temu nadchodzącemu wydarzeniu. Czego pragną Seniorki, a co oferuje im świat? Przeczytajcie!

Żyjemy w zmieniającym się świecie. Niczym w kalejdoskopie przesuwają się wydarzenia mniej i bardziej istotne dla naszej codziennej egzystencji. Rok 2012 ma zatrzymać na chwilę czas, dedykując go seniorom w całej Unii Europejskiej. W Polsce wydarzenie to będziemy obchodzić jako Rok Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, a zarazem Rok Uniwersytetów Trzeciego Wieku.  Z tej okazji 28 września odbyła się konferencja prasowa, której głównym zadaniem było sprostanie odpowiedzi, czy na takie obchody jesteśmy przygotowani oraz jak możemy pomóc naszym pragnieniom związanym z codziennym życiem seniora.

Spotkanie poprowadził Andrzej Mroziński - redaktor Managera, a świat biznesu przyjaznego seniorowi reprezentowała dr Maria Schicht, Prezes Funduszu Hipotecznego Familia S.A. Wśród prelegentów znalazły się również takie postacie jak: prof. dr hab. Maria Szyszkowska - filozof i doktor nauk prawnych, Michał Szczerba - poseł PO i przewodniczący Zespołu Parlamentarnego ds. UTW, Bogdan Jaskołd - dyrektor Biura Polityki Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, Zofia Niczke – Prezes Fundacji Emeryt oraz Remigiusz Sikora - Prezes Oddziału Rejonowego Warszawa Targówek Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Temat znaczenia powiększającej się grupy seniorów dla całego społeczeństwa oraz zmieniającego się wizerunku osoby starszej podjęła Profesor Maria Szyszkowska. Ukazując te wartości, które powinny być rzeczywistą miarą naszych pragnień, odniosła się do filozofii Dalekiego Wschodu, stawiając w opozycji rozwój duchowy, do charakterystycznej dla kultury europejskiej pogoni za wykształceniem, czy młodością. Zatem nie tylko powinniśmy mieć na uwadze poszerzanie intelektualnych horyzontów, ale również pogłębianie własnej refleksyjności i wrażliwości, gdyż tylko taka droga może nas z biegiem lat doprowadzić  do rzeczywistej mądrości. Profesor podkreśliła jednocześnie, iż miernikiem wartości konkretnej osoby powinien być stosunek do człowieka sędziwego, nie do dziecka, ale właśnie do osoby starszej i często nieporadnej. Na progu zbliżających się obchodów zwróciła także uwagę na wywoływany sztucznie konflikt pokoleń na tle rzekomego utrzymywania emerytów z bieżących składek pracujących, co może przyczyniać się do narastającej niechęci młodych ku starszym beneficjentom systemu.

Obecni natomiast na konferencji przedstawiciele władz w osobie Michała Szczerby i Bogdana Jaskołda zapewniali nas, że Państwo w coraz większym stopniu włącza się w życie seniorów. Przybliżając realizowane projekty, bądź kreśląc ramy przyszłych inicjatyw wymieniono m.in.: stworzenie rad seniorów przy gminach jako organu doradczego, umożliwienie nieodpłatnego korzystania z wybranych obiektów sportowych, dofinansowywanie UTW, czy też nieodpłatną komunikację dla osób po 70 roku życia. Z kolei informacją ważną z punktu widzenia stołecznego seniora może okazać się ta, iż już niebawem zostanie przedstawiony program Warszawa Przyjazna Seniorom, opracowywany w ramach uchwalonej strategii miasta, w której po raz pierwszy (!) seniorzy znaleźli swoje miejsce.

 



A co zaoferowania seniorom ma świat biznesu? Dr Maria Schicht ukazała seniora przede wszystkim na tle jego problemów finansowych związanych m.in. ze spłatą zadłużenia, możliwościami uzyskania kredytu. Ocieplając jednak zastaną rzeczywistość, przedstawiła te instrumenty finansowe, które mogą pomóc osobie starszej w podniesieniu standardu życia.  Otóż Fundusz Hipoteczny oferuje seniorom umowę świadczenia renty dożywotniej z prawem dożywotniego zamieszkania w nieruchomości. W zamian za przeniesienie prawa własności na fundusz osoba powyżej 65 roku życia posiadająca prawo własności nieruchomości, wieczystego użytkowania albo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, otrzymuje rentę dożywotnią świadczoną w formie comiesięcznych wypłat z coroczną waloryzacją.

Niemniej Familia oprócz działań stricte biznesowych, prowadzi również działania pro publico bono. Wspiera działania Fundacji Emeryt, organizacji stworzonej przez Seniorów dla Seniorów i wspomaga finansowo powstały w jej ramach Klub Spolegliwych Seniorów. Obecna na konferencji Zofia Niczke, Prezes tej Fundacji, podkreślała jak ważne jest również wsparcie samego środowiska, które choć niejednolite, powinno wspólnie występować przeciwko dyskryminacji osób starszych.

Z kolei Remigiusz Sikora podjął m. in. temat dostępności seniorów do mediów w tym do internetu. Okazuje się, że osoby, które nie mają wsparcia wśród dzieci, czy wnuków zazwyczaj nie dysponują w swoim miejscu zamieszkania dostępem do sieci. To co jest właściwie już normą w krajach europejskich normą, u nas wydaje się być jednak dalekie do osiągnięcia. Bezpłatny internet dla seniora? My jesteśmy za, jednak czy nasze wołanie dotrze do odpowiednich uszu?

Niebawem zapewne uzyskamy odpowiedź na to, jak i na pytanie postawione w temacie konferencji. Czy Polska jest gotowa na Rok Seniora? Czy senior będzie tylko adorowany? Nasza redakcja będzie aktywnie uczestniczyć w nadchodzących wydarzeniach, zdając Wam na bieżąco relację, tak aby Modne Seniorki były nie tylko szykowne, ale również świadome szans i zagrożeń, jakie szykuje życie.



Zobacz powiązane materiały:

JARMARK KREATYWNOŚCI seniora na powitanie jesieni
Oferty funduszy hipotecznych – czym mogą zaskoczyć modne seniorki?



Tekst i zdjęcia: Izabela Koptoń-Ryniec