Wybieramy okulary. Soczewki, oprawki, filtry

Przy doborze odpowiednich okularów musimy uwzględnić zarówno aspekt medyczny, jak też funkcjonalność oraz dostępne wzornictwo. Gdy nasz wybór zostanie ożeniony z wiedzą o podstawowych trendach w zakresie optyki - na pewno będzie słuszny, a my cieszyć się będziemy i młodszym spojrzeniem i wyglądem.

 

Zacznijmy od wyboru soczewek. Obecnie dostępne są zarówno szklane (inaczej mineralne, tradycyjne), organiczne (z tworzyw sztucznych, nietłukące, odporne na zarysowania) jak i poliwęglanowe (lżejsze od mineralnych, odporne na uderzenia). Możemy również dokonać wyboru pomiędzy szkłami z płynną ogniskową (soczewki progresywne), gdzie okulary do bliży i do dali zmieścimy w jednych oprawkach, a soczewkami ulegającymi samoprzyciemnieniu w zależności od natężenia światła (fotochromy). Szkła okularów korekcyjnych (jak też „zerówek”) pokrywane są również specjalnymi powłokami (np. utwardzającymi, antyrefleksyjnymi, barwnymi, polaryzującymi, anty – UV), których dobór zależy od indywidualnych potrzeb.

Gdy dokonamy już wyboru soczewek, warto poradzić się optyka, które z oprawek będą odpowiednie, gdyż nie każdy wzór spełnia wymagania dla wskazanego tworzywa naszych szkieł. Jeśli możemy zaszaleć pomyślmy o oprawkach podkreślających walory naszej urody: np. metaliczna „gołębia” oprawka do niebieskich/szarych oczu. Kształt twarzy i jej wielkość w pewien sposób determinuje wybór, lecz w salonach mamy zawsze duży wybór, choć większość obecnie dostępnych modeli zbliżonych jest kształtem do prostokąta. Takie oprawki dobre są dla twarzy owalnej, okrągłej, lecz przy odpowiednim akcencie w okolicach łuku brwiowego będą pasować również „trójkątom”.

Jeśli cierpimy na alergie najbezpieczniejsze będą oprawy wykonane ze stali nierdzewnej lub tytanu (droższe). Możemy wybrać także kolorowy plastik, niemniej jest on mniej odporny na temperatury i ulega odkształceniom (tańsze modele), przez co możemy nie mieć już okazji do wymiany szkieł w obrębie tych samych oprawek. Zaletą jest ich niewielka waga, duży wybór kolorów i zazwyczaj przyjazna cena.

Oprawki potrafią odmłodzić twarz, nadać jej biznesowy lub ekstrawagancki charakter, lecz możemy wystąpić też saute używając zamiast szkieł soczewek kontaktowych (jednodniowych, tygodniowych, miesięcznych), które podobnie jak tradycyjne szkła mogą występować w wielu odmianach. Potrafią nawet zmienić kolor oczu np. z brązowych na zielone. Przy soczewkach mamy już niemalże pełna dowolność przy wyborze oprawek okularów przeciwsłonecznych, gdyż ich fason nie będzie już zdeterminowany ilością dioptrii w szkle.


Zobacz podobne materiały:

Umaluj oczy modnymi oprawkami

Modne i zdrowe oczy przez cały rok

 

Tekst: Izabela Koptoń-Ryniec

Zdjęcia: Dreamstime.com